אודות


Play

נגב מינרלים הוקמה כחברת 'חרסית וחול זך בנגב' בשנת 1953, כאשר תחום עיסוקה הוגדר ככריית מחצבים והשבחתם. הקמת החברה בנגב השומם של מדינת ישראל הצעירה היתה בבחינת הגשמת חזונו של דוד בן גוריון, אשר ראה בפיתוח חבל ארץ זה משימה לאומית, ביטחונית וכלכלית מן המעלה ראשונה, והצהיר: "בנגב ייבחן העם בישראל ומדינתו – כי רק במאמץ מלוכד של עם מתנדב ומדינה מתכננת ומבצעת נוכל למשימה הגדולה של הפרחת השממה וישובה. מאמץ זה יקבע גורלה של מדינת ישראל ומעמדו של עמנו בתולדות המין האנושי."

עם הווסדה, החלה החברה את פעילותה בכריית חרסית דמויית צור (חד"צ) במכתש רמון, בניפויה ובקלייתה במפעל שהקימה באתר. המפעל החלוץ תרם להתפתחות התעשייתית של מדינה ישראל בראשית דרכה, וסייע גם ביישוב הנגב ובמתן תעסוקה לתושביו. היות שחלק גדול מתוצרת המפעל יועדה לייצוא, תרמה החברה תרומה משמעותית גם לחוסנה הכלכלי של ישראל, על ידי הזרמת מטבע זר לאוצר המדינה.החרסית שנכרתה באתר זה שמשה גם כחומר גלם לתעשיות הקרמיקה והרעפים בארץ. הפעילות באתר מכתש רמון הופסקה באמצע שנות ה-90 של המאה הקודמת וחודשה מעת לעת לאור ביקושים לאותם מוצרים ייחודיים אשר נתגלו בעקבות סקרים גאולוגיים נרחבים שנערכו על ידי החברה.

נגב מינרלים פעילה כיום בשלושה אתרים:

- במכתש חתירה, הוא 'המכתש הגדול', בה מבצעת החברה כרייה, ייבוש וניפוי של חול קוורץ באיכות גבוהה במיוחד, בשל תכולת הברזל הנמוכה שלו. המפעל היה ונותר הספק הישראלי היחיד של חומר גלם זה לתעשיות הזכוכית והשיש המלאכותי בארץ, וכן לבתי יציקת הפלדה והמתכת.

- במישור רותם, שם כורה החברה אבן גיר ומייצרת סיד במפעל שחנכה בשנת 1995. מפעל זה מספק חומרי גלם בעיקר ללקוחות מקומיים – לתעשיות הכימיה, לייצור בלוקים לבנין בעלי בידוד משופר ועוד.

- במכתש רמון, בו החברה פעולת לשיקום מחצבת החד"צ הוותיקה, ובד בבד מספקת חד"צ וקאולין לתעשיית המלט ולתעשיות נוספות.

במטרה משולבת – להכפיל את כושר הייצור, לשפר את היעילות התפעולית ולספק ללקוחות שירות ברמה הגבוהה ביותר, המתבטאת הן בתכנון ממוחשב של תהליכי העבודה והן בחסכון באנרגיה, הקימה נגב מינרלים בשנת 2011 תנור סיד חדשני בהשקעה של למעלה מ- 50 מיליון ש"ח.

מעבדת הכימיה של נגב מינרלים מצויידת במיטב המיכשור החדיש, ומאויישת במהנדסים, כימאים וטכנאים. צוות מיומן זה מוודא את התאמתם המיטבית של מוצרי החברה לצרכיו היחודיים של כל לקוח וכל תעשייה, ומפתח מוצרים חדשים. איכותם הגבוהה ללא פשרות של המוצרים מובטחת הודות ליישום נהלי אבטחת איכות קפדניים.

כל מתקני נגב מינרלים עומדים בתקני איכות סביבה מחמירים, ומפוקחים על ידי המשרד להגנת הסביבה. פעילות החברה עומדת בכל התקנות והחוקים הרלוונטיים הנוספים הקשורים לתחומי פעילותה, וכן בתקן ISO 9001:2000.

בסך הכל, מייצרת נגב מינרלים מוצרים בהיקף של כ-800 אלף טונות בשנה, המשונעים על גבי 80 משאיות מדי יום ללקוחותיה ברחבי הארץ.

מוצרים נגב מינרלים – מוצרי סיד חי וסיד מימת, גיר גרוס, גיר טחון, מוצרי חול סיליקה וחרסיות – משמשים כחומרי גלם למגוון רחב של תעשיות ייצור. לחברה עתודות מינרלים וזכויות כרייה אשר יאפשרו לה להמשיך ולהרחיב את פעילותה בעשרות השנים הבאות.

מחוייבותה העמוקה של נגב מינרלים לאיכות הסביבה – אחד מן העקרונות שלאורם החברה פועלת – באה לידי ביטוי בכמה מישורים.

מוצרי החברה מסייעים לשפר את איכות הסביבה: הם משמשים חומרי גלם במתקני טיהור שפכים, מסייעים בנטרול שפכים תעשייתיים ובספיחת מזהמים. כמו כן, הם מהווים מרכיב חיוני בתהליכי התפלת המים, ובכך מסייעים למדינה להתגבר על משבר המים החמור עמו היא נאלצת להתמודד למעלה מעשור.

אך הביטוי המוחשי והישיר ביותר לאחריות הסביבתית של נגב מינרלים ולתרומתה לשימור הסביבה הוא פרוייקט השיקום הגדול של המחצבה במכתש רמון, אשר החל בשנת 2009. החברה מייחסת לפרוייקט זה חשיבות רבה, היות שהוא מהווה מעין "סגירת מעגל", במסגרתו היא משיבה את המצב בשטח לקדמותו כפי שהיה טרם התחלת פעילות החברה באתר. פרוייקט השיקום מבוצע עבור הקרן לשיקום מחצבות, בשיתוף הגופים הירוקים. במסגרת הפרוייקט מוקם פארק לאומי ("ציר צבעי רמון") לרווחת הציבור, אשר יכלול מסלולי הליכה, אגם מים קטן, מוזיאון לתולדות הכרייה והחציבה בנגב, שבילי אופניים, חניוני לילה ונקודות תצפית עם הסברים על תופעות גיאולוגיות שנחשפו במהלך החציבה. ליוזמי פרוייקט השיקום השאפתני העניק נשיא המדינה שמעון פרס את אות "מגשים ישראל יפה 2009" בתחום שימור נכסי הטבע והנוף. לדברי אברהם כץ עוז, יו"ר המועצה לארץ ישראל יפה, אזור מכתש רמון הינו כיום מוזיאון גיאולוגי עצום אליו נוהרים מכל העולם בשל תופעות הטבע הייחודיות שנשתמרו בו, ולכן יש בפרויקט זה חשיבות לאומית ובינלאומית עצומה.

תרומתה של נגב מינרלים מתבטאת גם במישור הקהילתי, בין השאר בפיתוח מקומות תעסוקה בנגב: צוות עובדיה, המונה כשבעים אנשי מקצוע מיומנים, הכוללים גיאולוגים, מהנדסים, כימאים, טכנאים, אנשי לוגיסטיקה, פועלי ייצור, אנשי שיווק ועוד, זוכים לפרנס בכבוד את משפחותיהם, המתגוררות באזור. בנוסף, החברה מספקת חומרי גלם לחברות הפועלות בנגב, ומזמינה מוצרים ושירותים ממאות קבלני משנה מן האזור, ובכך תורמת בעקיפין לכלכלה ומעודדת את התעסוקה.

יתרה מזאת, נגב מינרלים גאה בתרומתה למוסדות רפואיים – תרומות רבות לאורך השנים לבית החולים סורוקה בבאר שבע, וסיוע בהקמת המרכז למחלות המערכת החיסונית במרכז הרפואי שיבא – תל השומר; "באר שובע" – תרומות מזון למשפחות נזקקות; תרומה לארגון השולחן העגול הישראלי – ארגון אפוליטי, שמטרתו ליצור קהילה מגובשת מאנשים מתרבויות ורקעים שונים; והשתתפות בתכנית "מנהל מאמץ מנהל" שנועדה לעודד דיאלוג פורה בין המגזר העסקי למגזר החינוכי, מתוך שאיפה להבטיח את התפתחות הנגב והמדינה כולה.