סיד


תעשיות כימיות
סיד משמש כחומר גלם בתעשיות הכימיות, וכן כחומר מסייע בתהליכי עיבוד. סיד נדרש לייצור חומרים כימיים רבים, המשמשים בעצמם בתעשיות שונות. החומרים הכימיים המיוצרים מסיד כוללים, בין השאר, חומרים פטרוכימיים, חומצת לימון, גליצרין, סידן קרבידי, וכן
תעשיות מזון
סיד חי איכותי משמש כמקור סידן במוצרי מזון שונים, כגון לחם ודגנים, וכתוסף מזון. כמו כן, הוא נעשה בו שימוש בתהליך זיקוק סוכר ובייצור נוגדי חומצה לשימושים רפואיים.
תעשיית נייר
סיד מנטרל את החומצה בה משתמשים בתהליך ייצור הנייר מעץ, וכן מלבין את הנייר. בנוסף, סיד משמש להגדלת נפח הנייר במטרה להפחית את מספר העצים הנדרשים לייצורו.
טיהור מים ושפכים
סיד חי וסיד מימת משמשים להסרת מזהמים בתהליך טיהור המים, לשליטה ב- pH ולריכוך. כמו כן, מוסיפים סיד למים על מנת להחזיר להם מירנלים וחומרי מזון חיוניים שהוצאו בתהליך הטיהור. בנוסף, במטרה למנוע שיתוך (קורוזיה) בצנרת, מוסיפים סיד למים על מנת להעלות את רמת הבסיסיות שלהם.
זכוכית ופיברגלס
בתעשיות הזכוכית וסיבי הזכוכית נעשה שימוש במוצרים עשויים סיד חי לצרכי טיהור.
ייצור מתכות
סיד חי משמש להסרת מזהמים כגון סיליקה, גפרית, מנגן וזרחן בתהליך ייצור הפלדה. נעשה בו שימוש הן בכבשנים חשמליים (electric arc furnaces – EAF) והן בכבשני חמצן בסיסיים (basic oxygen furnaces – BOF), ובנוסף, בזיקוק משני של פלדה ובייצור מוצרים עשויי פלדה. הסיד החי נקשר למזהמים בברזל ויוצר סיגים, שניתן להפרידם מן הברזל היצוק, המשמש לייצור הפלדה.
בנייה
סיד מהווה מרכיב בטיח ובמלט מזה דורות, הודות לפלסטיות הגבוהה שלו.
בימינו, סיד חי וסיד מימת משמשים בתעשיית הבנייה בעקר כתערובת (אגרגט) מייצבת או כבסיס לדרכים וליסודות. את הסיד מוסיפים לקרקעות בעלות איכות נמוכה על מנת לייצר בסיס מתאים. כמו כן, הוא משמש לייצור מלט ובטון .
בנוסף, מוסיפים סיד מימת למשטחי אספלט, היות שהוא מסייע בהפחתת תופעת הסדקים והחריצים בטמפרטורות נמוכות, משפר את דחיית הלחות ומעלה את דרגת הקושי. שימוש נוסף לסיד שהינו ראוי לציון הוא ייצור של לבנים בטון אוורירי (איטונג/אשקלית).
שימושים סביבתיים
סיד משמש לטיפול בגזי בערה הנפלטים ממפעלי תעשייה, תחנות כוח ומשרפות בהן נשרפת פסולת רפואית ומסוכנת. הוא משתתף בתהליך הכימי של הסרת הגפרית מגזי הפליטה, ומגיב עם דו-תחמוצת הגפרית על מנת לשלוט ברמת זיהום האויר. בכך הוא מסייע להפחית את הפליטה של מזהמים מסוכנים, כולל כספית, לאויר.

בנוסף, סיד חי כתוש משמש לנטרול קרקעות חומציות.